UT Tyler Places 11 on All-ASC Tennis Teams

Thursday, April 21, 2005

The University of Texas at Tyler placed 11 players on the 2005 All-American Southwest Conference tennis teams, the league office announced Wednesday.

Senior Adam Stone ( Houston, Texas) was named to the Men’s All-Conference team while the Patriots’ Jordan Repsher, a freshman from Friendswood, Texas, and junior Kristin Thomas ( St. Augustine, Fla.), earned individual honors as the East Division Newcomers of the Year for the men and women, respectively.

UT Tyler head coach Chris Bizot, in his first season with the Patriots, picked up East Division Coach of the Year honors for guiding the men’s team to the ASC East Division championship.

Men

Every player for the conference runner-up UT Tyler men picked up all-conference honors.

Earning first-team All-East Division honors for were freshman Steven Campbell ( San Angelo, Texas), sophomore Patrick Painter ( Friendswood, Texas) and Stone.

Junior Kevin Cook ( League City, Texas) and Repsher were named to the second-team All-East Division while freshman Joseph Vann from Lake Jackson picked up honorable mention honors.

The UT Tyler men finished the season last week with a 14-5 record, falling to Hardin-Simmons in the ASC championship match. The team advanced to the conference tournament as the No. 1 seed from the East Division after capturing the Division Championship with an undefeated conference record.

Women

Sophomore Catarina Barbosa ( Palestine, Texas), freshman Nicole Barrett ( Allen, Texas) and Thomas all earned ASC East first-team selections for the UT Tyler women.

Kristin Coy, a sophomore from Baytown, Texas, was named to the Division’s second-team while junior Amanda Lorren from Lindale was an honorable mention selection.

The UT Tyler women advanced the ASC tournament before falling in the quarterfinal round. Their final record was 9-8.

The complete list of all-conference selections is below.

AMERICAN SOUTHWEST CONFERENCE 2005 ALL-CONFERENCE TENNIS TEAMS

MEN
Dante Cage Fr. Texas Lutheran Corpus Christi, Texas / Carroll HS
Taylor Clemmer Fr. Mississippi College Madison, Miss.
Brad Grace Sr. Hardin-Simmons Victoria, Texas
Adam O'Neal Jr. Mary Hardin-Baylor Mesquite, Texas
Adam Stone Sr. Texas-Tyler Houston, Texas / Clear Lake HS
David Wu Jr. Hardin-Simmons Abilene, Texas / Wylie HS

WOMEN
Angela Bryant Jr. Texas Lutheran Weatherford, Texas
Hazel de la Torre Fr. Hardin-Simmons Abilene, Texas / Wylie HS
Ashley Diaz Jr. Mississippi College Maben, Miss.
Tracy Henington Fr. Hardin-Simmons Abilene, Texas / Wylie HS
Caroline Scott Jr. Hardin-Simmons Abilene, Texas / Cooper HS
Marie Williams Sr. Howard Payne Duncanville, Texas

AMERICAN SOUTHWEST CONFERENCE MEN’S TENNIS EAST DIVISION AWARDS

East Division First Team
Steven Campbell Fr. Texas-Tyler San Angelo, Texas / Central HS
Taylor Clemmer Fr. Mississippi College Madison, Miss.
Patrick Painter So. Texas-Tyler Friendswood, Texas
Adam Stone Sr. Texas-Tyler Houston, Texas / Clear Lake HS
Mason Walker Fr. Mississippi College Tupelo, Miss.
Michael Ward So. Mississippi College Clinton, Miss.

East Division Player of the Year Taylor Clemmer, Fr., Mississippi College
East Division Newcomer of the Year: Jordan Repsher, Fr./Tr., University of Texas at Tyler
East Division Freshman of the Year: Taylor Clemmer, Fr., Mississippi College
East Division Co-Coach of the Year: Chris Bizot, University of Texas at Tyler; Bryan Whitt, University of Texas at Dallas

East Division Second Team
Hunter Cippele Fr. LeTourneau Longview, Texas
Kevin Cook Jr.. Texas-Tyler League City, Texas
Porter Glover So. Mississippi College McComb, Miss.
Roby Martin Sr. Texas-Dallas Waxahachie, Texas
Jordan Repsher Fr. Texas-Tyler Friendswood, Texas
Alan Stryker Sr. Austin College Corpus Christi, Texas / Carroll HS

East Division Honorable Mention
Jeremy Martinez So. LeTourneau Deer Park, Texas / La Porte HS
Daniel Rigdon Jr. Mississippi College Meridian, Miss.
Omar Saenz Fr. Austin College Mission, Texas / Sharyland HS
Joseph Vann Fr. Texas-Tyler Lake Jackson, Texas /Brazoswood HS

AMERICAN SOUTHWEST CONFERENCE WOMEN’S TENNIS EAST DIVISION AWARDS

East Division First Team
Catarina Barbosa So. Texas-Tyler Palestine, Texas / Cayuga HS
Nicole Barrett Fr. Texas-Tyler Allen, Texas
Ashley Diaz Jr.. Mississippi College Maben, Miss.
Hillary Matheny Fr. Mississippi College Hammond, La.
Heather Seals So. Louisiana College Kirbyville, Texas
Sarah Spraberry Fr. Mississippi College Southhaven, Miss.
Kristin Thomas Jr. Texas-Tyler St. Augustine, Fla. / Florida CC
Cameron Vaughan Jr. Mississippi College Jackson, Miss.

East Division Player of the Year Ashley Diaz, Jr., Mississippi College
East Division Newcomer of the Year: Kristin Thomas, Jr., University of Texas at Tyler
East Division Freshman of the Year: Sarah Spraberry, Mississippi College
East Division Co-Coach of the Year: David Boteler, Mississippi College; Andrew Gannon, Austin College

East Division Second Team
Jaime Bastian Fr. LeTourneau Tarentum, Pa. / Canfield, Ohio HS
Sarah Ruth Carroll So. LeTourneau Andover, Kan. / Central HS
Kristen Coy So. Texas-Tyler Baytown, Texas / Lee CC
Ashley Hall Jr. Mississippi College Brookhaven, Miss.
April Hamilton Sr. LeTourneau Henderson, Texas
Shannon Randle Jr. Mississippi College Jackson, Miss.
Mica Tucker Fr. Austin College Bonham, Texas

East Division Honorable Mention
Valerie Emmett So. Austin College Midlothian, Texas
Erin Light Sr. Austin College Fort Worth, Texas / All Saints Episcopal HS
Amanda Lorren Jr. Texas-Tyler Lindale, Texas / Spring Hhill HS
Jamie Slater So. Louisiana College Alexandria, La. / Tioga HS